Advertisement

Crown-Weber, Dixon in top 15 at Area 8 meet

September 24, 2003

SOMERSET - Stephan Crown-Weber of Danville finished seventh in the boys race and Rita Dixon of Casey County finished 15th in the girls race Tuesday to lead area runners in the Area 8 Championships at the General Electric plant course.

Crown-Weber had the only top-20 finish for an area runner in the boys varsity race, while three Danville girls finished 20th or better behind Dixon: Maddie Meckes (16th), Kaitlyn Snapp (17th) and Mollie Pittman (20th).

BOYS

Varsity

(3.1 miles; 78 runners)

Team scores - 1. Pulaski County 34; 2. Cumberland County 29; 3. Somerset 89; 4. Williamsburg 110; 5. Taylor County 113; 6. Danville (D) 126; 7. Clinton County 191; 8. Casey County (CC) 195; 9. North Laurel 212.

Area runners - 7. Stephan Crown-Weber (D) 18:56.35; 22. Keagan Wilson (D) 20:10.53; 25. Chris Wilkinson (CC) 20:21.08; 26. Jamie Grey (D) 20:21.94; 35. Tony Rodgers (CC) 20:45.26; 47. Zack Gosser (CC) 21:45.92; 53. Daniel Bodner (D) 22:50.13; 57. Kylor Wilson (D) 23:13.75; 60. Tyler Short (D) 23:54.35; 63. Reid Williams (D) 24:09.82; 68. Patton Williams (D) 26:08.63; 69. Matthew DeLuca 26:08.84; 76. Bryan Buis (CC) 31:55.35; 77. Seth Dixon (CC) 32:51.32.

Advertisement

Middle School

(2.4 miles; 32 runners)

Team scores - 1. Pulaski County 26; 2. Casey County (CC) 42; 3. Pulaski Southwestern 65; 4. Bate (B) 94.

Area runners - 1. Nolan Weddle (CC) 16:03.66; 8. Justin Walls (CC) 18:33.84; 9. Spencer Wright (CC) 18:37.44; 10. Mikey Rodgers (CC) 18:42.13; 14. Jemel Grey (B) 20:30.40; 19. Josh Pennington (CC) 21:16.03; 21. Andrew McKinney (B) 21:33.98; 23. Rollins Grubbs (B) 21:36.28; 24. Jeff Embree (B) 21:49.99; 25. Matthew Yates (B) 21:53.99; 27. Shane Rodgers (CC) 22:03.36; 29. Jared Rehberg (B) 23:51.69.

Elementary

(1.2 miles; 54 runners)

Team scores - 1. Pulaski County 29; 2. Somerset 30; 3. Pulaski Southwestern 78.

Area runners - 14. Skyler Wright (Casey County) 7:43.06; 36. Trenton Buis (Casey County) 9:24.02; 37. Forrest Turner (Casey County) 9:28.68.

GIRLS

Varsity

(3.1 miles; 48 runners)

Team scores - 1. Pulaski County 19; 2. Rockcastle County 56; 3. Somerset 75; 4. Danville (D) 84.

Area runners - 15. Rita Dixon (Casey County) 22:58.75; 16. Maddie Meckes (D) 23:04.86; 17. Kaitlyn Snapp (D) 23:05.40; 20. Mollie Pittman (D) 23:54.99; 33. Brittany Baierlein (D) 26:00.20; 36. Kelly Embree (D) 27:13.73; 37. Sarah Vonderbrink (D) 27:46.35; 38. Jerrica Payton (Casey County) 27:50.66; 39. Jessica Propes (Casey County) 27:54.90; 45. Sara Peavler (D) 31:13.16.

Elementary

(1.2 miles; 26 runners)

Team scores - 1. Rockcastle County 27; 2. Pulaski County 38; 3. Pulaski Southwestern 57.

Area runners - 13. Charly Ritter (Casey County) 8:59.70; 14. Brittany Rodgers (Casey County) 9:09.50; 22. Rachel McDonald (Casey County) 10:22.80.|9/23/03***

Central Kentucky News Articles
|
|
|