Advertisement

Prep Track & Field: Hocker, Grecco, Bunch win two events each at Lincoln meet

April 13, 2012

Santana Hocker of Lincoln and Cole Grecco of Garrard County each won two boys events and Lincoln’s Alex Bunch won two events on the girls side in an all-comers meet Thursday at Stanford.
Tabitha Evans of Boyle County broke a school record in the girls triple jump, clearing 34 feet, 5 inches to surpass the old record by 6 1/2 inches.
“The crazy thing is, the next couple of meets I believe she will be 35 feet,” Boyle coach Brent Wagner said. “She’s been working very, very hard this year, building on a lot of confidence, and I can’t wait for the rest of the meets because I know she’s going to do fantastic.”
Boyle’s boys and girls led the team standings.

All-Comers Meet
Thursday
At Lincoln County
(Area results)
BOYS

Team scores — 1. Boyle County (BC) 148; 2. Somerset 120; 3. Lincoln County (LC) 118; 4. Garrard County (GC) 53; 5. Kentucky School for the Deaf 14; 6. Casey County (CC) 10.
3200 relay — 1. Lincoln County (Jordan Smith, Jacob Gourley, Brian Carlson, Ricky Foley) 9:09.7; 3. Boyle County (Garrett Bredar, Josh Winters, Jack Lammy, Austin Anderson) 10:01.0.
110 hurdles — 1. Tyler Johnson (GC) 19.2; 2. Andy Morgan (BC) 21.2; 3. Hagan Baker (GC) 22.9.
100 — 1. Santana Hocker (LC) 11.1; 2. Deon Shannon (LC) 11.6; 3. Luke Shofner (LC) 11.8.
800 relay — 1. Boyle County (Cody Coffey, Nick Love, Tommy Hastings, William Harris) 1:34.5; 2. Boyle County “B” (Jonathan Carman, Ryan Short, Patrick Leahy, Nathan Winters) 1:44.6; 3. 3. Boyle County “C” (Cameron Day, Jacob Shuman, Kyle Settle, Zach Coffey) 1:46.5.
1600 — 1. Cole Grecco (GC) 4:57.0; 3. Gourley (LC) 5:16.0.
400 relay — 1. Boyle County (Love, Lloyd Hall, Hastings, C. Coffey) 45.8; 2. Lincoln County (Tim Grizzell, Ricky Foley, Shofner, Shannon) 46.6; 3. Boyle County “B” (Levi McKinney, Drew Henderson, Seph Burke, Harris) 49.4.
400 — 3. J. Smith (LC) 59.2.
300 hurdles — 1. Hocker (LC) 43.3; 2. Wesley Hartlage (BC) 45.3; 3. Zach Coffey (BC) 46.7.
800 — 1. Foley (LC) 2:11.5; 2. Carlson (LC) 2:15.5.
200 — 2. Morgan (BC) 25.9; 3. J. Smith (LC) 26.5.
3200 — 1. Grecco (GC) 10:40.6; 2. Carlson (LC) 10:41.5.
1600 relay — 2. Boyle County (Shuman, Hartlage, Carman, Alexander Svecke) 3:48.6; 3. Boyle County “B” (Z. Coffey, Taylor Jameson, Lucas Edelen, Henderson) 3:50.3.
Shot put — 2. Trey Yeager (BC) 39-1; 3. Cody Cooper (BC) 36-0.
Discus — 2. Yeager (BC) 96-10.
Long jump — 3. Shofner (LC) 16-10.
Triple jump — 2. Svecke (BC) 39-8; 3. Cooper (BC) 36-2.
High jump — 1. Micah Smith (CC) 5-8; 2. Svecke (BC) 5-8; 3. Hocker (LC) 5-6.

Advertisement

GIRLS

Team scores — 1. Boyle County (BC) 90; 2. Somerset 85; 3. Lincoln County (LC) 67; 4. Garrard County (GC) 17.
100 hurdles — 2. Miranda Davis (GC) 22.4.
100 — 2. Kailie Short (BC) 13.5; 3. Taylor Elam (LC) 13.8.
800 relay — 1. Boyle County (Kate Carman, Logan Arnold, Natalie Settle, Katie Lester) 1:55.5; 2. Lincoln County (Tracy Smith, Taylor Owens, Kanesha Miller, Elam) 2:01.1; 3. Boyle County (Nikki Coffey, Elena Raffay, Emma Ditto, Maddy Kriz) 2:03.8.
1600 — 1. Alex Bunch (LC) 5:29.9; 2. Logan Godbey (LC) 6:22.0.
400 relay — 1. Boyle County (Short, Lester, Meagan Curry, Carman) 53.6; 3. Lincoln County (Melody Simpson, Owens, Smith, Elam) 56.8.
400 — 2. Kriz (BC) 1:07.1; 3. Raffay (BC) 1:11.8.
800 — 1. Bunch (LC) 2:31.3; 2. Godbey (LC) 3:00.4; 3. Shea Davis (GC) 3:02.2.
200 — 1. Elam (LC) 28.5; 2. Arnold (BC) 28.8; 3. Tabitha Evans (BC) 30.1.
1600 relay — 1. Boyle County (Kriz, Raffay, Ditto, Coffey) 4:45.2; 2. Lincoln County (Bunch, Raven Newcomb, Shelby Meece, Aisha Burton) 5:24.8.
Shot put — 1. Holli Hester (BC) 27-2.
Discus — 2. Adrianna Middleton (LC) 46-4.
Long jump — 2. Hester (BC) 14-2 1/2; 3. Michaela Megilligan (BC) 14- 1/2.
Triple jump — 1. Evans (BC) 34-5; 2. Ruth Anne Meyers (BC) 27-5.
High jump — 2. Megilligan (BC) 4-4.

Central Kentucky News Articles
|
|
|